Минерални извори в община Вършец

 

Минерални извори в община Вършец

Едно от най-големите богатства на общината са изобилните минерални извори ползвани повече от 2000 години. Землището на гр.Вършец се характеризира с наличието на минерални извори, които от 155 години са предпоставката за провеждането на балнео-курортна дейност в градаТе са бликнали от пукнатините на гранито-диоридните масиви от многобройните минерални извори при гр. Вършец и с. Спанчевци.

Минералните води от изворите при гр. Вършец/дебит 15л/сек./ и с.Спанчевци/дебит 5,4л/сек./ са със сходен химически състав със следната физикохимическа характеристика: хипертермална (37-38°), слабо минерализирана, хидрокарбонатно-сулфатна натриева, без санитарно- химични признаци на замърсяване. Минералната вода е с умерена алкална реакция, акратотермална, бистра, безцветна, със слаб мирис сероводород и с приятни питейно вкусови качества. Общата минерализация на водата е 196,6мг/л. Част от минералната вода се бутилира и продава на пазара поради добрите си вкусови качества. Целебните води постепенно налагат общинския център като балнеолечебен и климатичен курорт с целогодишно използване, където успешно се лекуват сърдечно-съдови заболявания и функционални заболявания на централната нервна система, ендокринни заболявания и болести на стомашно-чревния тракт, състояния за възстановяване след мозъчен инсулт. Прилагат се още физиотерапия /съвременни апарати и методики за електро и светолечение и съпътстващи терапии/ и кинезитерапия /ЛФК, масажи/.

Условията за климатично лечение се обуславят от специфичния микро и макро климат и многото зеленина, които способстват целогодишно и денонощно да се произвеждат и генерират на място
неизчерпаеми количества свеж кислород, който е в основата на оздравителните биологически процеси в човешкия организъм.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Вършец за мен е символ на здраве, защото с животворните си води къпе и лекува телесни недъзи, а с великолепната си природа възражда преуморената душа, спомага за възстановяването на хармонията между тялото и душата.” (Д-р Дамян Иванов Първият директор на баните и основател на Боровия парк.)